A kandallók és a cserépkályhák a reneszánszukat élik manapság. Elsősorban a látvány és a gázfűtéshez viszonyítva relatíve alacsony üzemeltetésük miatt. Másodsorban az embereknek kell egy alternatív, szolgáltatótól független fűtési módszer. Harmadsorban és ezt sokan elfelejtik, a tűznek varázsa van.
Az építtetőknél az első felmerülő kérdés, hogy cserépkályha vagy kandalló épüljön a nappaliba? Amennyiben az egész szezonban, vagy folyamatosan, több napon keresztül akarjuk használni, akkor a cserépkályhát javasolnám. A cserépkályha építés a kályha tervezésével és rengeteg kérdéssel kezdődik. Mekkora légköbmétert kell befűtenie? Milyen formájú legyen? Miből készüljön? Ha csempéből, ki legyen a gyártó? Mekkora legyen és nem utolsó sorban mennyibe kerül? Miután ezek a kérdések megválaszolásra kerültek jöhet a kivitelezés. A cserépkályha vagy téglakályha teljes mértékben kézi munkával készül, az építésnél a kályhacsempén kívül samott lapokat, cserepet és agyaghabarcsot használunk.
A cserépkályhának lelke van. Minden megépülő cserépkályha egy picit másként működik, hiszen a huzat mértéke függ a ház elhelyezkedésétől. Máshogy működik ugyanaz a kályha városban, hegytetőn, völgyben vagy sík terepen. A huzat mértéke függ a kémény keresztmetszetétől és magasságától és a tengerszint feletti magasságtól is. Bonyolultnak hangzik, de ez senkit se rémítsen el. Nem az. Egy-két begyújtás után a legrutintalanabb használók is tökéletesen használják a kályhájukat, csak be kell tartani az alapvető szabályokat. Amennyiben mégis bizonytalan, segítünk az első begyújtásnál.
Hogy mik is ezek az alapvető szabályok a cserépkályha használata során?
- Csak száraz, kemény fát használjunk. Véleményem szerint cserépkályhába legjobb a tölgy, de tökéletes a gyertyán, bükk, akác, Nem sok háztartásban van fanedvesség mérő műszer, ezért százalékos értékek helyett azt mondom, érdemes megvenni a fát egy-másfél évvel korábban. Felhasogatni alkar vastagságúra és fedett helyen tárolni. Amennyiben ennyire előre nem tudják betárolni, megteszi a tavaszi vásárlás is. Ez őszre már aránylag jól kiszárad és a benne lévő nedvesség már nem károsítja a cserépkályhát. Közvetlenül a fűtési szezon kezdetekor megvásárolt fával gondok lesznek. Hiába mondják, hogy tavalyi vágású. Ha igaz is, rönkfaként a hóban, esőben a nedvességtartalma nem tudott megfelelően lecsökkenni, túl magas a cserépkályhában való fűtéshez és nem fog megfelelő intenzitással égni. Ennek az lesz a következménye, hogy a korom/kátrány lerakódik a járatokban, továbbá a kályhacsempe nem melegszik fel ideális hőmérsékletre.
- A tűzifát a cserépkályhába állítva és fektetve is el lehet helyezni. Kis trükk van mindegyiknél, hogy ne kelljen piszkálni égés közben és hogy ne dőljön neki az üvegnek. Természetesen ezt a próbabegyújtáskor megmutatom.
- A cserépkályhában a tűz intenzíven kell, hogy égjen Amikor már azt gondoljuk, hogy túlzás, az a megfelelő. Pislákoló tűz nem lesz elegendő, hiszen 1,5-2 tonnát kell felfűtenie.
- Lezárni a cserépkályhát csak akkor szabad, amikor már csak parázs van a tűztérben. Ekkor már ne dobjunk rá semmit. A korai lezárások akár robbanást idézhetnek elő, de ha nem is következik be robbanás, bizonyosan csökkenti a cserépkályha élettartamát és többször, akár 2-4 évente kell takarítani.
- A fűtési szezonban lehetőleg folyamatosan, minden nap használjuk a cserépkályhát. Ekkor igazán gazdaságos a működése, mert a füstgáznak langyos hőmérsékletről kell felfűtenie a kályhát nem pedig “hideg” állapotról.
- Kerüljük a puhafák használatát, különösen a fenyőt és a tujaféléket. Ugyanez igaz a festékes fára és a fényes színes papírra. Ezek ráégnek a cserépkályha belső falára és csökkentik a füstgáz áramlását és szigetelik is a kályhát. A papír mennyiségét se vigyük túlzásba.
A cserépkályha megtervezésekor egy kötött dolog van, a kémény elhelyezkedése. az összes többinek a képzelet szab határt, bár meg kell említeni, hogy a legegyszerűbb forma hatásfoka a legjobb. Létezik kő borítású, vakolt, tégla, klasszikus, rusztikus, minimál, modern cserépkályha. Kályhacsempéből is rengeteg színből és formából válogathatunk. Kályhaajtóból is létezik már minden stílusnak megfelelő, nem elhanyagolva azt, hogy olyan cserépkályha ajtókat gyártanak, hogy az égési fázisban sokkal szebb tüzet látunk benne, mint bármelyik kandallóban köszönhetően a cserépkályhában egyszerre égő 12-16kg fának.
Meg kell említeni, hogy a mostani szabályoknak meghfelelően csak zárt égésterű vagy biotűzteres cserépkályhákat szabad építeni. Ez azt jelenti, hogy tökéletsebb égést, környezetbarátabb működést kapunk. Nem elhanyagolva azt, hogy mivel az égéshez szükséges levegőt a szabadból szívja, nem kell a szellőztetésről gondoskodnunk a kályha elzárása után.