Blog

Számomra a dokumentáció eddig amolyan mostohagyerek volt. Nem szerettem vele foglalkozni. Most mégis elkezdem, mert a kedves látogató sok kérdésre megkaphatja itt a választ. Lesznek írások azokról a kandallós, cserépkályhás, és egyéb munkákról, amelyek valamilyen okból tanulságosak, különlegesek. Sokan kérdeznek begyújtásról, cserépkályha használatról, stb.. Manapság rengeteg ingatlan cserél gazdát és sokban van cserépkályha vagy kandalló. Azok, akik eddig nem rendelkeztek cserépkályhával vagy kandallóval és meg sosem fűtöttek benne, félnek kipróbálni, hogy működik-e. Szeretnék, hogy csak ránézzünk az új szerzeményre.

Külsőleg rendben lévő kandalló, ami belsőleg nagyon nem volt rendben!

Egy nagyon kedves ügyfelem, akinek már korábban is építettünk cserépkályhát és kültéri tűzrakó helyet megkért, hogy nézzek rá a most megvásárolt nyaralójukban található kandallóra. Már első ránézésre volt néhány dolog, ami igazán nyugtalanított.

Repedések a kandalló testén

Elsőként az, hogy ráépítették a kandalló testét a kandallóbetétre. Ráadásul rossz szögben és rossz pozícióba zártak rá. Ennek hatására több helyen is repedés látszódott a kandalló testén és ledobta a vakolatot körben a kandallóról. Mindezt a kandalló fűtés közbeni tágulása okozta.

dav

A kandalló búbja

A másik nagy hiba a kandalló búbjának átszellőztetésénél volt tapasztalható.  A szellőzőrács felett nem zárták le a levegő útját. Így az a búb tetejében megrekedt. Ráadásul a mennyezet lambéria borítású, így még inkább fontos lett volna.

A harmadik, hogy a bekötés pontját nagyon alacsonynak tartottam és úgy láttam, hogy a kéményt rossz helyen vésték meg, mert megrepedt.

Konzultálva a tulajdonossal, arra jutottunk, hogy bontsuk meg és meglátjuk mi fogad bennünket odabent….

A párkányt tartó fal a kandalló elején

Elsőként a középső párkányt szedtem ki, mert már mozgott eredetileg is. Ekkopr fogadott a következő nagy szakmai baki. A kandallóra kisméretű téglából felfalaztak egy blokkot. Ez tartotta a középső párkányt. Nem csoda, hogy megrepedt körülötte minden. Amikor a kandallóba begyújtottak és az elkezdett tágulni emelte a téglákat, a  párkányt, de még a búbot is. Látszódik is a kép jobb felső részén, ahogy megrepedt.

Elbontottam a téglákat és megpróbáltam bekukucskálni, hátha látom a kandalló bekötési pontját. Egy nagy darab agyaghabarcsot láttam, ami eltakart mindent. Emellett láttam, a bekötő cső közvetlen közelében mindenhol ytongot használtak. Az ytong nagyon jó, de a 200 celsius fok feletti hőmérsékletet nem szereti. Egyszerűen elporlad. Ahogy benyúltam, kézzel szét tudtam morzsolni.

103

A kandalló felszeletelése

Ezután elkezdtem szisztematikusan felszeletelni a kandallót. Szép nagy darabokban, de azért akkorában, hogy le is lehessen venni. Így jutottam el a bekötőcsőig. Ytongokkal körbe volt építve és rendesen körbeagyagozva. Az Ytongok annyira el voltak porladva, hogy nem is kellett hozzá semmilyen szerszám, kézzel szétszedtem az egészet.

Példa, hogy ne kössünk be egy kandallót

Ekkor jött a “csodák csodája”. A kandalló bekötését 2 darab füstcsőből “oldották” meg. A két cső találkozását pedig betapasztották agyaggal. Elég hajmeresztő megoldás.

105

Kandalló visszaépítés – első fázis

A visszabontást követően kicseréltem a füstcsövet.  A kandalló helyzete miatt 2db axiális könyököt is fel kellett használni. Ezután folytatóthatott a test visszaépítése. A kandalló és a test találkozását egy kicsit át kellett tervezni, hogy a korábbi hibákat kijavítsuk. Ez mind az új füstcsőnek, mind a homlokfal felépítésének okozott nehézséget, de sikerült megoldani. Mindenhol, ahol közel voltunk a kandallóbetéthez, tűzálló grenasiol lapokat használtam.

 

folyt. köv.