A kandallók és a cserépkályhák a reneszánszukat élik manapság. Elsősorban a látvány és a gázfűtéshez viszonyítva relatíve alacsony üzemeltetésük miatt. Másodsorban az embereknek kell egy alternatív, szolgáltatótól független fűtési módszer. Harmadsorban és ezt sokan elfelejtik, a tűznek varázsa van.
Az építtetőknél az első felmerülő kérdés, hogy kandalló vagy cserépkályha épüljön a nappaliban? Egy kandalló a mindennapos fűtésre is tökéletes, de a cserépkályhához viszonyítva akkor jön elő az előnye, ha nem érünk rá mindennap befűteni, nincs időnk lezárni vagy nem akarunk bajlódni a fa egy évvel korábbi betárolásával. Míg a cserépkályhához száraz fát kell, hogy használjunk és meg kell várni az időt a lezárásához, addig a kandallóban addig fűtünk, amíg kedvünk tartja és jól elboldogulunk az idei vágással is, bár azt is javasolnám azért tavasszal beszerezni. Szóval ha egyszerűbben akarunk fűteni és csak időszakosan használjuk, a kandalló jobb választás a cserépkályhánál.
A kandalló hosszú időre szóló befektetés, ezért jól át kell gondolni, hogy milyet szeretnénk. Létezik csempe vagy kő borítású, vakolt, tégla, angol, klasszikus, rusztikus, minimál, modern kandalló a teljesség igénye nélkül. A kandallóbetét kiválasztásakor érdemes elgondolkozni azon, hogy pontosan mire is akarjuk használni a kandallónkat és a háznak mely részeit akarjuk fűteni vele? A mostani modern kandallóbetétek rengeteg plusz dolgot tudnak az elődeikhez képest. Nagyobb bordázattal vannak ellátva, némelyeknek samott belső magjuk van, ezáltal nagyobb hőt tárolnak és nagyobb hatásfokkal működnek, mint elődeik. A mostani evolúciós kandallóbetétekben sokkal tisztább égés és nagyobb hatásfok érhető el egy másodlagos levegőbevezetéssel. Hődobot lehet elhelyezni rá, amivel még tovább növelhetjük a hatásfokát. Központi fűtésre is köthetők, akár meleg vizet is elő lehet velük állítani, de a pellet kandallók azt a luxust is nyújtják, hogy a működését egy automata vezérli, és akár 24 óráig nem kell fát tennünk a tűzre. Manapság annyira légtömör házakat gyártanak, hogy már csak zárt égésterű kandallókat lehet építeni. Mit is jelent ez? A kandalló az alsó részén rendelkezik egy csővel, ami a szabadba van kivezetve. Ezen keresztül szívja a friss levegőt és ezáltal nem használja el a belső tér levegőjét/oxigén tartalmát.
A kandalló megtervezésekor egy kötött dolog van, a kémény elhelyezkedése. Az összes többinek a képzelet szab határt.